SOLAR WATER HEATER – ALL IN ONE
Heater consists of a series of evacuated solar tube collectors and a
water storage tank
• Can be refilled manually or by low pressure source
• Aerospace technology produces higher water temperatures than other
solar systems
• High-capacity heater can provide household hot water needs for most
of the year, depending on location
| Attributes | Value |
|---|---|
| Unit | Pcs |
| Model | ATL16 |
| Weight | N.A. |
| Dimensions | N.A. |
| Warranty | 1 yr |
| Country Of Origin |
|
| Thickness of bracket | 1.5mm |
| Heat-pipe vacuum tube | 58 mm x 1.8m |
| Inner tank | SUS304-2B food grade stainless steel |
| Outer tank | steel , long time durability |
| Insulating layer thickness | 55 - 60mm |
| Inner tank thickness of | 0.4 - 0.5mm |
| Tank diameter | 460mm |
| Heat preservation | 72hrs |
| Hail resistance | 25mm |
Detailed Product Description
• Heater consists of a series of evacuated solar tube collectors and a water storage tank
• Can be refilled manually or by low pressure source
• Aerospace technology produces higher water temperatures than other solar systems
• High-capacity heater can provide household hot water needs for most of the year, depending on location
• It is easy to use and requires very low maintenance
• Mounts on rooftop or elevated area to let gravity do the work
• Can integrate with existing plumbing or operate as a stand-alone system
• Easy installation in 4–5 hours with only a wrench
• Includes stand, mounting hardware and instructions
• A dignifying impression, upgraded style.
• Inner tank: SUS3042B Food Grade Stainless Steel, superior water quality, drinkable.
• Bracket: Adoption of aluminum alloy or profiled bar, elegant and fashionable.
• Vacuum tube: Super heat pipe applied to heat collector no bursting or water leakage.
• Integral collector storage systems. do not use pumps or other
electrical components, thereby providing a simple and reliable system.
Features:
1. Stable and reliable performance and well wind resistance
2. Vacuum heat-collecting tubes at high temperature
3. Dual-purpose brackets for both flat and inclined roof
4. Meeting the demand of well-to-do families
5. Thickness of bracket: 1.5mm
6. Heat-pipe vacuum tube: 58 mm x 1.8m
7. Inner tank: SUS304-2B food grade stainless steel
8. Outer tank: steel , long time durability
9. Insulating layer thickness: 55 - 60mm
10. Inner tank thickness of: 0.4 - 0.5mm
11. Tank diameter: 460mm
12. Heat preservation: 72hrs
13. Hail resistance: 25mm
0 customer rating(s).
Kindly sign in to rate this product.
