ARTIC 2000 SOLAR A/C COMPLETE KIT
Atlants Solar Artic 2000 is ideal for homes, residences,shops,show rooms, hotel rooms, mobile, homes, camping, tents, offices, rural hospitals.Specially in any place where electric power supply is not reliable or not available.
| Attributes | Value |
|---|---|
| Color | |
| Unit | Pcs |
| Model | ATL-AC2000 |
| Weight | N.A. |
| Dimensions | 400x380x800 mm3 |
| Warranty | 1 yr |
| Country Of Origin |
|
| Life Span | 25 |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Air throw distance | 10m |
| Air delivery | 1100m3.hr |
| Temperature | +50C |
Atlants Solar Artic 2000 is ideal for homes, residences,shops,show rooms, hotel rooms, mobile, homes, camping, tents, offices, rural hospitals.Specially in any place where electric power supply is not reliable or not available. As habitual system or as emergency system.
Additionally, thank to portable design, it can be easily moved from location to location,room to room, making them ideal for spot cooling individual rooms or cooling areas normally unsuitable to standard window air models.Moreover,it permits to be used for cooling certain areas only.
Monoblock and portable typpe.Full kit with solar power system included with solar maintenance free rechargeable battery, for storing energy.Intelligent solar charging controller system,Electronic controlling system with five option on the control panel.
0 customer rating(s).
Kindly sign in to rate this product.
No related products found !
