INFINIMAX TECHNOLOGY BOOSTER
The Technology of the 'Infinimax' Booster allows wireless recharging for 12V vehicles. Its operating voltage varies between 9 V and 14.8 V for faster and simple recharging. This Infinimax Booster technology is CE certified, and is also covered by a 5-year warranty.
| Attributes | Value |
|---|---|
| Color | |
| Unit | Pcs |
| Model | UCB 12 |
| Weight | 4.7 Kg |
| Dimensions | 400x105x200 mm3 |
| Warranty | 5 yr |
| Country Of Origin | N.A. |
| Operating voltage | 9 V A 14,8 V |
| Max PEAK current | 4500 A certified by a UL laboratory |
| Operating temperature | -20° C to +50° C |
| Cables | 75 cm Ø 5.6 mm copper |
| Clamps | 900 A bronze. DIN 72553 approved |
THE EFFECTIVENESS OF A PORTABLE BATTERY WITHOUT RECHARGING NOR CONNECTION, IS IT POSSIBLE ?
The Technology of the 'Infinimax' Booster allows wireless recharging for 12V vehicles. Its operating voltage varies between 9 V and 14.8 V for faster and simple recharging. This Infinimax Booster technology is CE certified, and is also covered by a 5-year warranty.
THE CONCEPT
The Infinimax Booster is not made of a classical lead-acid battery. Its energy comes from a series of condensers charging and discharging without wear or memory effect, rendering the Infinimax booster virtually unfit for use !
1 : ENERGY RECOVERY
- Even when discharged, a battery still contains some energy even when unable to deliver sufficient starting current to start an engine.
- The Condensers in the Infinimax charge in 20 seconds maximum and store energy which they restore in a single discharge sufficiently powerful to start the engine.
2 : ONCE THE VEHICLE STARTED, THE INFINIMAX BOOSTER RECHARGES INSTANTLY FROM THE CURRENT DELIVERED BY THE ALTERNATOR.
0 customer rating(s).
Kindly sign in to rate this product.
