FALCON 7 - FOLDABLE SOLAR PANEL
The Falcon 7 is an ultra-lightweight, foldable solar panel for charging smartphones, action cameras, SAT phones and other 5V devices with the power of the sun.
| Attributes | Value |
|---|---|
| Unit | Pcs |
| Model | PTL-FLS007 |
| Weight | 0.23 Kg |
| Dimensions | 157x179x11 mm3 |
| Warranty | 1 yr |
| Country Of Origin |
|
| Energy | 7W |
| USB Output | 5V/1.4A |
| Size(unfolded) | 498mm x 179mm x 3mm |
The Falcon 7 is an ultra-lightweight, foldable solar panel for charging smartphones, action cameras, SAT phones and other 5V devices with the power of the sun.
Featuring high-efficiency monocrystalline cells from SunPower™ which produce 25-35% more power compared to conventional cells and an IPX4 rating which means the panel can withstand splashes of water from any direction for up to 5 minutes, the Falcon 7 solar panel offers users convenient power when space and weight is at an optimum.
Made from highly durable fabric, this solar panel weighs just 230g and makes a perfect addition to your kit bag.
Kit
1 x USB-C to USB cable (1m)
1 x Female USB-C to male Micro USB adaptor
2 x Carabiners
0 customer rating(s).
Kindly sign in to rate this product.
