12V DC Twin Tub Washing Machine
- DC 12Volt TWIN TUB WASHING
- Motor Overheat Protection
- With wheels , easy to move
| Attributes | Value |
|---|---|
| Color | |
| Unit | Pcs |
| Model | LP-XPB52 |
| Weight | 22 Kg |
| Dimensions | 600x370x735 mm3 |
| Warranty | 1 yr |
| Country Of Origin |
|
- DC 12Volt TWIN TUB WASHING
- Motor Overheat Protection
- With wheels , easy to move
- All Plastic Body,never rusted
- Double Water Inlets
- Energy efficient technology
- Washing and drying both available
| Model No. | LP-XPB52 |
| Voltage | DC12V |
| Rated Power of Wash | 80W |
| Rated Power of Spin | 45W |
| Automatic Type | Semi-Automatic |
| Material(Cover/Body) | ABS/PP |
| Total Capacity | 5.0kgs |
| Washing Capacity | 3.0kgs |
| Spin Capacity | 2.0kgs |
| G.W/N.W(kgs) | 24/22 |
| Product Dimension(mm) | L600×W370×H735 |
| Packaging Dimension(mm) | L650×W405×H745 |
| Layer of the cabinet | Double cabinets |
| Motor material | Alumium motor |
| 40'HQ Loading Qty | 320pcs |
CUSTOMER REVIEWS
0 customer rating(s).
Kindly sign in to rate this product.
RELATED PRODUCTS
