Road deceleration sign yellow flashing red slow light 300mm led solar traffic warning light
Solar energy is green energy, which is inexhaustible and easy to use. It saves energy and does not pollute the environment. Solar traffic warning lights can be called an ideal traffic signal.
| Attributes | Value |
|---|---|
| Unit | Pcs |
| Model | N.A. |
| Weight | N.A. |
| Dimensions | 350x350x180 mm3 |
| Warranty | 1 yr |
| Country Of Origin |
|
| Power | 10W |
| Light box shell material | plastic shell |
| Lithium battery capacity | 6.6AH / 11V |
| Working voltage | 11V |
| Light Color | Red |
Solar energy is green energy, which is inexhaustible and easy to use. It saves energy and does not pollute the environment. Solar traffic warning lights can be called an ideal traffic signal. Suitable for traffic warning places such as highways, bridgeheads, viaducts (especially suitable for places where power is difficult to reach)
Specification
Electrical technical parameters
Technical parameters of photovoltaic panels and batteries
Color
Yellow(99PCS) red(75PCS)
Solar power
10W
Power
≤5W
Solar peak current
0.59A
Light box shell material
plastic shell
Normal working life
≥15 years
Ambient temperature
-40 ℃ ~ + 80 ℃
Lithium battery capacity
6.6AH / 11V
Light unit size (mm)
350 * 350 * 180
Normal working life
≥ 2 years
Protection etc
IP54
Working voltage
11V
Visible distance
≥500m
Continuous rainy working days
≤7 days

Product functions and features:
1.Novel design with beautiful appearance
2.Low power consumption
3.Light efficiency and brightness
4.Large viewing angle
5.long lifespan-more than 80,000 hours
6.Multi-layer sealed and waterproof
7.Exclusive optical lensing and good color uniformity
8.Long viewing distance
9.Keep up with CE, GB14887-2007, ITE ,EN12368 and relevant international standards
CUSTOMER REVIEWS
0 customer rating(s).
Kindly sign in to rate this product.
RELATED PRODUCTS
